Sven has logged 443 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
FearDotCom

FearDotCom

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lake of the Dead

Lake of the Dead

1958
×
★★½
Edit this entry  
11
The Skull

The Skull

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Nude for Satan

Nude for Satan

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blind Beast

Blind Beast

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death File: Red

Death File: Red

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Death File: Yellow

Death File: Yellow

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inquisition

Inquisition

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Helter Skelter

Helter Skelter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Spit on Your Grave: Déjà Vu

I Spit on Your Grave: Déjà Vu

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Cat

The Cat

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
To Your Last Death

To Your Last Death

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
May

May

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Pass Thru

Pass Thru

2016
×
Edit this entry  
20
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hero of Color City

The Hero of Color City

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
9 Souls

9 Souls

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hollywood Chainsaw Hookers

Hollywood Chainsaw Hookers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ditch

Ditch

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Sun

A Sun

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Kate

Kate

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Sea Beast

Sea Beast

2008
×
½
Edit this entry  
09
Graveyard Alive: A Zombie Nurse in Love

Graveyard Alive: A Zombie Nurse in Love

2003
×
★½
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
After Last Season

After Last Season

2009
×
½
Read the review Edit this entry