Sven has logged 54 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hitch-Hike

Hitch-Hike

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
A Man's Flower Road

A Man's Flower Road

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Love of Love

Love of Love

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Madly

Madly

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
The Red Spectacles

The Red Spectacles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aka Ana

Aka Ana

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Karaoke Crazies

Karaoke Crazies

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gutter

Gutter

2018
×
Edit this entry  
27
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Conan, the Boy in Future

Conan, the Boy in Future

1978
×
Edit this entry  
24
Most Disturbed Person on Planet Earth

Most Disturbed Person on Planet Earth

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
They All Must Die!

They All Must Die!

1998
×
½
Edit this entry  
24
The Lonely 19:00

The Lonely 19:00

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Carriage to Vienna

Carriage to Vienna

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Orozco the Embalmer

Orozco the Embalmer

2001
×
Edit this entry  
21
American Guinea Pig: Sacrifice

American Guinea Pig: Sacrifice

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
BABYMETAL - Arises - Beyond The Moon - Legend - M -

BABYMETAL - Arises - Beyond The Moon - Legend - M -

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tux and Fanny

Tux and Fanny

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ma

Ma

2019
×
★½
Edit this entry  
16
Galaxina

Galaxina

1980
×
Edit this entry  
15
ウンコーヒー

ウンコーヒー

2018
×
Edit this entry  
15
JIHANKO

JIHANKO

2019
×
Edit this entry  
15
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cannibal Man

The Cannibal Man

1972
×
★★½
Edit this entry  
14
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kekko Kamen New

Kekko Kamen New

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Geld oder Leber!

Geld oder Leber!

1986
×
Read the review Edit this entry  
11
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
PERSONA Music Live 2012 - Mayonaka TV in Tokyo International Forum

PERSONA Music Live 2012 - Mayonaka TV in Tokyo International Forum

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stolen Face

Stolen Face

1952
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★
Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bounce Ko Gals

Bounce Ko Gals

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kekko Kamen 3

Kekko Kamen 3

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yuki's Sun

Yuki's Sun

1972
×
Edit this entry  
02
Kekko Kamen 2: We'll be back...

Kekko Kamen 2: We'll be back...

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Joe Hisaishi in Budokan - Making of the Concert: The Big Screen

Joe Hisaishi in Budokan - Making of the Concert: The Big Screen

2009
×
Edit this entry  
02
Joe Hisaishi in Budokan - Making of the Concert

Joe Hisaishi in Budokan - Making of the Concert

2009
×
Edit this entry  
02
25th Anniversary Studio Ghibli Concert

25th Anniversary Studio Ghibli Concert

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heavy Metal

Heavy Metal

1981
×
★★½
Edit this entry  
02
Pornocracy: The New Sex Multinationals

Pornocracy: The New Sex Multinationals

2017
×
Edit this entry  
02
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Edit this entry