Sort by

D Edward has logged 44 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dominion: Prequel to The Exorcist

Dominion: Prequel to The Exorcist

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Exorcist: The Beginning

Exorcist: The Beginning

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Parts: The Clonus Horror

Parts: The Clonus Horror

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Howling: New Moon Rising

Howling: New Moon Rising

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Deathstalker and the Warriors from Hell

Deathstalker and the Warriors from Hell

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Savage Intruder

Savage Intruder

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fourth Kind

The Fourth Kind

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Hitcher in the Dark

Hitcher in the Dark

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
King Dinosaur

King Dinosaur

1955
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Hannibal Rising

Hannibal Rising

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gorgo

Gorgo

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Teen-Age Crime Wave

Teen-Age Crime Wave

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Abrakadabra

Abrakadabra

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Beast from the Beginning of Time

The Beast from the Beginning of Time

1965
×
Read the review Edit this entry  
19
Teen-Age Strangler

Teen-Age Strangler

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Maniac

Maniac

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Final Sacrifice

The Final Sacrifice

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Subspecies 4: Bloodstorm

Subspecies 4: Bloodstorm

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Last of the Wild Horses

Last of the Wild Horses

1948
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beyond the Door III

Beyond the Door III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Scary Movie

Scary Movie

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Vampire Journals

The Vampire Journals

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Malatesta’s Carnival of Blood

Malatesta’s Carnival of Blood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Genuine

Genuine

1920
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hellmaster

Hellmaster

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Frostbiter: Wrath of the Wendigo

Frostbiter: Wrath of the Wendigo

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bloodlust: Subspecies III

Bloodlust: Subspecies III

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Curse

The Curse

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hamlet, Prince of Denmark

Hamlet, Prince of Denmark

1961
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Bloodstone: Subspecies II

Bloodstone: Subspecies II

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
C.H.U.D. II: Bud the Chud

C.H.U.D. II: Bud the Chud

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry