Sort by

D Edward has logged 60 entries for films during December 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Body Count

Body Count

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ninja Terminator

Ninja Terminator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Orphan

Orphan

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Gamera the Brave

Gamera the Brave

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Lips

Red Lips

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
FleshEater

FleshEater

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Christmas That Almost Wasn't

The Christmas That Almost Wasn't

1966
×
Read the review Edit this entry  
24
Amityville Christmas Vacation

Amityville Christmas Vacation

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Scare Package II: Rad Chad’s Revenge

Scare Package II: Rad Chad’s Revenge

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adult Swim Yule Log

Adult Swim Yule Log

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Expect No Mercy

Expect No Mercy

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
P2

P2

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Edit this entry  
18
Death Line

Death Line

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Alien Private Eye

Alien Private Eye

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Creature from Black Lake

Creature from Black Lake

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prey

Prey

1977
×
Read the review Edit this entry  
16
Song of the South

Song of the South

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Knife for the Ladies

A Knife for the Ladies

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bambi

Bambi

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stranger in Hong Kong

Stranger in Hong Kong

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Righting Wrongs

Righting Wrongs

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Violent Shit II: Mother Hold My Hand

Violent Shit II: Mother Hold My Hand

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Violent Shit

Violent Shit

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Creature

Creature

1985
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vapors

Vapors

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The White Buffalo

The White Buffalo

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The White Reindeer

The White Reindeer

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry