Sort by

Dan has logged 553 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
'49–'17

'49–'17

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Smoky Mountain Christmas

A Smoky Mountain Christmas

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miracle at Sage Creek

Miracle at Sage Creek

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Body

Body

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Down the Wyoming Trail

Down the Wyoming Trail

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The McMasters

The McMasters

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Muppets Christmas: Letters to Santa

A Muppets Christmas: Letters to Santa

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trackers

The Trackers

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Woman They Almost Lynched

Woman They Almost Lynched

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Retrieval

The Retrieval

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Real Charlie Chaplin

The Real Charlie Chaplin

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Night at the Movies: Merry Christmas!

A Night at the Movies: Merry Christmas!

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Flee

Flee

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Look-Out Sister

Look-Out Sister

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry