Sort by

Dan has logged 77 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Revenge of Dr. X

The Revenge of Dr. X

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thief and the Cobbler

The Thief and the Cobbler

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Green Slime

The Green Slime

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Queen of Blood

Queen of Blood

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Daleks' Invasion Earth: 2150 A.D.

Daleks' Invasion Earth: 2150 A.D.

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Who and the Daleks

Dr. Who and the Daleks

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Teenagers from Outer Space

Teenagers from Outer Space

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Invasion of the Saucer-Men

Invasion of the Saucer-Men

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Earth vs. the Flying Saucers

Earth vs. the Flying Saucers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Robinson Crusoe on Mars

Robinson Crusoe on Mars

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Earth Dies Screaming

The Earth Dies Screaming

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Conquered the World

It Conquered the World

1956
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Robot Monster

Robot Monster

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Legend

Legend

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Masters of the Universe

Masters of the Universe

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Journey Back to Oz

Journey Back to Oz

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deathstalker

Deathstalker

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sword and the Sorcerer

The Sword and the Sorcerer

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Return of the King

The Return of the King

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Relic

Relic

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Conquest

Conquest

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Dragonslayer

Dragonslayer

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Highlander

Highlander

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Cherry

Cherry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Welcome to Collinwood

Welcome to Collinwood

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry