RSS feed for deepbluefunk
Sort by

deepbluefunk has logged 269 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Resonance

Resonance

2013
×
★★
Edit this entry  
28
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Dirty Wars

Dirty Wars

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
20.000 Days on Earth

20.000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Particle Fever

Particle Fever

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Herb & Dorothy

Herb & Dorothy

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Kiss – A Love Story

Kiss – A Love Story

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★½
Edit this entry  
19
What Maisie Knew

What Maisie Knew

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Face

Face

1997
×
★★½
Edit this entry  
05
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Philomena

Philomena

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ricky Jay Plays Poker

Ricky Jay Plays Poker

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lost Masterpieces of Pornography

Lost Masterpieces of Pornography

2010
×
★★½
Edit this entry  
19
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★½
Edit this entry  
19
The Double

The Double

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Alone in the Wilderness

Alone in the Wilderness

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
City Girl

City Girl

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bug

Bug

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Who the F**K Is Arthur Fogel

Who the F**K Is Arthur Fogel

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Einstein and Eddington

Einstein and Eddington

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Savages

Savages

2012
×
★★
Edit this entry  
25
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry