RSS feed for deepbluefunk

deepbluefunk has logged 262 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Eden

Eden

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Junun

Junun

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Foodies

Foodies

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
This Is Not a Film

This Is Not a Film

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Amy

Amy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Edit this entry  
19
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lost River

Lost River

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Paperman

Paperman

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
Pommes d’amour

Pommes d’amour

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Corridor

Corridor

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
SOMM: Into the Bottle

SOMM: Into the Bottle

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Faults

Faults

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Lily & the Snowman

Lily & the Snowman

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Last Days

Last Days

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Reflexxx

American Reflexxx

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hubert Bals Handshake

Hubert Bals Handshake

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Creeping Garden

The Creeping Garden

2014
×
★★★
Edit this entry