Sort by

deepbluefunk has logged 1,054 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chemin faisant

Chemin faisant

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
All Nothing

All Nothing

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rotating Cubic Grid

Rotating Cubic Grid

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cosmic Clock

Cosmic Clock

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cosmic Letter

Cosmic Letter

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Creation of Birds

The Creation of Birds

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Overnighters

The Overnighters

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
1/3/10

1/3/10

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Subject of the Picture

The Subject of the Picture

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The World of Stainboy

The World of Stainboy

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pinball

Pinball

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Je t'aime

Je t'aime

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pixels

Pixels

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Adventures of Nickel-Feet

The Adventures of Nickel-Feet

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Trip to the Orphanage

A Trip to the Orphanage

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Triangle

Triangle

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
What Is Seen Through a Keyhole

What Is Seen Through a Keyhole

1901
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
L’Œil du Cyclone

L’Œil du Cyclone

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Land

Land

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Esterhazy

Esterhazy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Sequence of Parallel Bars

The Sequence of Parallel Bars

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Selfie from Hell

Selfie from Hell

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Employment

The Employment

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lady and the Reaper

The Lady and the Reaper

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Born to Be Blue

Born to Be Blue

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Compliance

Compliance

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Architecture

Architecture

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tondo

Tondo

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Runaway

Runaway

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Strange Invaders

Strange Invaders

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Have Dreamed Of You So Much

I Have Dreamed Of You So Much

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Room on the Broom

Room on the Broom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
And And

And And

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Body Beautiful

Body Beautiful

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry