RSS feed for deepbluefunk

deepbluefunk has logged 169 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pan 700

Pan 700

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
Pan 699

Pan 699

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
Pan 698

Pan 698

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
Pan 697

Pan 697

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
Pan 4

Pan 4

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
Pan 3

Pan 3

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
Pan 2

Pan 2

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
Magellan: At the Gates of Death, Part I: The Red Gate I, 0

Magellan: At the Gates of Death, Part I: The Red Gate I, 0

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Pan 1

Pan 1

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
Pan 0

Pan 0

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
The Birth of Magellan: Cadenza I

The Birth of Magellan: Cadenza I

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irrational Fear of Nothing

The Irrational Fear of Nothing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
An Optical Poem

An Optical Poem

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Manual of Arms

Manual of Arms

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Picotopia

Picotopia

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sinking of the Lusitania

The Sinking of the Lusitania

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Face to Panty Ratio

Face to Panty Ratio

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Migration

Migration

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gloam

Gloam

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Square

Square

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Media

Media

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soup

Soup

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Trip Down Memory Lane

A Trip Down Memory Lane

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Process Red

Process Red

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Maxwell's Demon

Maxwell's Demon

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carrots & Peas

Carrots & Peas

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Lemon

Lemon

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Broken Down Film

Broken Down Film

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Self Portrait

Self Portrait

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jumping

Jumping

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
One Second in Montreal

One Second in Montreal

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
9

9

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
By Night with Torch and Spear

By Night with Torch and Spear

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Metro-Goldwyn-Mayer

Metro-Goldwyn-Mayer

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Technology/Transformation: Wonder Woman

Technology/Transformation: Wonder Woman

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Handtinting

Handtinting

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Free Fall

Free Fall

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
colormans

colormans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Third & The Seventh

The Third & The Seventh

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tarantino's Mind

Tarantino's Mind

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Help

Help

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The White Room

The White Room

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Le Défilé

Le Défilé

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Exercise of Steel

Exercise of Steel

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
Things I Like, Things I Don't Like

Things I Like, Things I Don't Like

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry