RSS feed for deepbluefunk

deepbluefunk has logged 55 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Face to Face

Face to Face

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The White Helmets

The White Helmets

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ethel & Ernest

Ethel & Ernest

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Brutality in Stone

Brutality in Stone

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet the Spy

Meet the Spy

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Meet the Pyro

Meet the Pyro

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet the Medic

Meet the Medic

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet the Sniper

Meet the Sniper

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet the Demoman

Meet the Demoman

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet the Engineer

Meet the Engineer

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Meet the Soldier

Meet the Soldier

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Edit this entry  
04
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Generation

A Generation

1955
×
★★★★
Edit this entry  
11
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Toyland

Toyland

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Friend

Friend

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mickey Mouse in Vietnam

Mickey Mouse in Vietnam

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ceasefire!

Ceasefire!

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Act of Valor

Act of Valor

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Gdansk: Part One

Gdansk: Part One

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
300

300

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
A Short Vision

A Short Vision

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Roll-Call

The Roll-Call

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blitz Wolf

Blitz Wolf

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Peace on Earth

Peace on Earth

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Operation X-70

Operation X-70

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Speak or Not to Speak

To Speak or Not to Speak

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
2nd War Hats

2nd War Hats

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sinking of the Lusitania

The Sinking of the Lusitania

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
10 Minutes

10 Minutes

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Escape to Nowhere

Escape to Nowhere

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Battle of Kerzhenets

The Battle of Kerzhenets

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
'71

'71

2014
×
★★★½
Edit this entry