RSS feed for deepbluefunk

deepbluefunk has logged 912 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
New York New York

New York New York

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Devs

Devs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Primal

Primal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Contact

Contact

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Activated Memory I

Activated Memory I

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Sagra

La Sagra

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tightrope Walker

The Tightrope Walker

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
America Is Waiting

America Is Waiting

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mea Culpa

Mea Culpa

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crossroads

Crossroads

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marilyn Times Five

Marilyn Times Five

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Want Pluto to Be a Planet Again

I Want Pluto to Be a Planet Again

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kali, the Little Vampire

Kali, the Little Vampire

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Facing It

Facing It

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The White Rose

The White Rose

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cosmic Ray

Cosmic Ray

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Anemic Cinema

Anemic Cinema

1926
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Iris: A Space Opera by Justice

Iris: A Space Opera by Justice

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Beaver Gets a Boner

The Beaver Gets a Boner

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves

Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Take Me Please

Take Me Please

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Albatross Soup

Albatross Soup

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Locomobile

Locomobile

1897
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Danseuses Cambodgiennes du roi Norodom. II.

Danseuses Cambodgiennes du roi Norodom. II.

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In Single File on the Mountain, l. Montée

In Single File on the Mountain, l. Montée

1899
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Stained Club

The Stained Club

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Children Digging for Clams

Children Digging for Clams

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brotherhood

Brotherhood

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
St. Louis Superman

St. Louis Superman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nightcrawlers

The Nightcrawlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love Is the Message, The Message Is Death

Love Is the Message, The Message Is Death

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Albatross

The Albatross

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Blissful Accidental Death

The Blissful Accidental Death

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Listen

Listen

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lunch Date

The Lunch Date

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gon, The Little Fox

Gon, The Little Fox

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Vue prise d'une baleinière en marche

Vue prise d'une baleinière en marche

1901
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Expérience du ballon dirigeable de M. Santos Dumont. I. Sortie du ballon

Expérience du ballon dirigeable de M. Santos Dumont. I. Sortie du ballon

1900
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Panorama du funiculaire de Bellevue II

Panorama du funiculaire de Bellevue II

1898
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Panorama pris d'un ballon captif

Panorama pris d'un ballon captif

1899
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ugly

Ugly

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Procession à Séville III

Procession à Séville III

1898
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kiel: lancement du 'Fürst-Bismarck'

Kiel: lancement du 'Fürst-Bismarck'

1897
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry