RSS feed for Deepshikha
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
What are the Odds?

What are the Odds?

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Maudie

Maudie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Kaamyaab

Kaamyaab

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Macario

Macario

1960
×
★★★
Edit this entry  
16
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Edit this entry  
13
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Falling Leaves

Falling Leaves

1912
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
★★★
Edit this entry  
11
Devi

Devi

1960
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
After Midnight

After Midnight

2019
×
★★
Edit this entry  
04
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cat Sticks

Cat Sticks

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★
Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Gone Kesh

Gone Kesh

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Togo

Togo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Banana Split

Banana Split

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★½
Edit this entry  
24
Seberg

Seberg

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★
Edit this entry  
23
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Edit this entry  
20
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Shubh Mangal Zyada Saavdhan

Shubh Mangal Zyada Saavdhan

2020
×
½
Edit this entry  
19
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry