Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Nick Moore

Nick Moore

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Nick
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Nick’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • John Carter

    John Carter 2012

    ★★★ Rewatched by Nick Moore 18 Mar 2022

    Pretty engaging for a movie where I didn’t understand what was happening nor most of the characters’ names.

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley 2021

    ★★★½ Watched by Nick Moore 23 Feb 2022

    Everybody plays the geek sometime

  • Sing 2

    Sing 2 2021

    ★½ Watched by Nick Moore 07 Jan 2022

    Audience 0

  • Six Days Seven Nights

    Six Days Seven Nights 1998

    ★½ Watched by Nick Moore 27 Dec 2021

    What it lacks in comedy and excitement, it makes up for with unnecessary plots and beach squabbles.

  • King Richard

    King Richard 2021

    ★★★ Watched by Nick Moore 27 Dec 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Turns out he’s not really a king, it’s more of a nickname.

  • Love Actually

    Love Actually 2003

    ★★ Watched by Nick Moore 24 Dec 2021

    Bored mostly

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    Rudolph the Red-Nosed Reindeer 1964

    ★★★½ Rewatched by Nick Moore 24 Dec 2021

    As far as adaptations of novelty songs narrated by a snow dandy about how outcasts must prove their usefulness in society or be exiled, it’s probably my favorite.

  • The Long Kiss Goodnight

    The Long Kiss Goodnight 1996

    ★★★½ Watched by Nick Moore 18 Dec 2021

    Usually not a fan of Shane Black’s overwritten bag of gimmicks, but Davis and Jackson are fun together and Renny Harlin adds the perfect touch of glossy 90s stupidity.

  • Benedetta

    Benedetta 2021

    ★★★★½ Watched by Nick Moore 12 Dec 2021

    The most fun I’ve had at a convent since Nuns on the Run!

  • House of Gucci

    House of Gucci 2021

    ★½ Watched by Nick Moore 27 Dec 2021

    If the entire movie was Jared Leto saying “I ate-a too much-a gelato chocolato” to a yelling Al Pacino, that would-a been a good picture! But the story is too boring and it feels like something that I should see on an HBO First Look after falling asleep in front of the TV.

  • The Lake House

    The Lake House 2006

    ★ Watched by Nick Moore 19 Nov 2021

    If I get hit by a bus then still have to date and check the mail from the afterlife, I’m going to be so ticked off.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings 2021

    ★★★ Watched by Nick Moore 20 Nov 2021

    I enjoyed almost everything but the special effects when it becomes just grey ash debris fights and two dragons soul sucking each other off.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 14

Review Tags

19
  • hbo
  • theater
  • netflix
  • disney+
  • hulu
  • amazon
  • music box
  • davis theater
  • dvd
  • screener
  • terrible
  • arclight
  • blu-ray
  • apple
  • cbs
  • logan
  • paramount+
  • river east 21
  • webster place
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro