Lucas has logged 216 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cracks

Cracks

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Beauty

American Beauty

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Airbender

The Last Airbender

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
44 Inch Chest

44 Inch Chest

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Centurion

Centurion

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry