Lucas has logged 42 entries for films during June 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Killing Zoe

Killing Zoe

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Disappearance of Alice Creed

The Disappearance of Alice Creed

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
TransSiberian

TransSiberian

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
19
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
El Topo

El Topo

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
Read the review Edit this entry  
13
Bellflower

Bellflower

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry