Sort by

andreia has logged 114 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Yeh Jawaani Hai Deewani

Yeh Jawaani Hai Deewani

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mary Kom

Mary Kom

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Devdas

Devdas

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Goats

Goats

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Keeping Rosy

Keeping Rosy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Bodyguard

The Bodyguard

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adventurer: The Curse of the Midas Box

The Adventurer: The Curse of the Midas Box

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
You Again

You Again

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Judge

The Judge

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Iron Jawed Angels

Iron Jawed Angels

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
After Earth

After Earth

2013
×
Edit this entry  
01
Takers

Takers

2010
×
Edit this entry  
10
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Crime Is Our Business

Crime Is Our Business

2008
×
★★★
Edit this entry  
10
Gambit

Gambit

2012
×
★★
Edit this entry  
01
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Edit this entry  
03
Playing by Heart

Playing by Heart

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Catch and Release

Catch and Release

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
Sirens

Sirens

1994
×
★★★
Edit this entry  
02
Music of the Heart

Music of the Heart

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Riding in Cars with Boys

Riding in Cars with Boys

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Tequila Sunrise

Tequila Sunrise

1988
×
Edit this entry  
10
Hook

Hook

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Tempest - Live at Shakespeare's Globe

The Tempest - Live at Shakespeare's Globe

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Caiman

The Caiman

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry