Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Whole Nine Yards

The Whole Nine Yards

2000
×
★★★½
Edit this entry  
27
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
We Are Not Angels 2

We Are Not Angels 2

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
In Hell

In Hell

2003
×
★★½
Edit this entry  
23
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Ice Harvest

The Ice Harvest

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Grand Tour Presents: Lochdown

The Grand Tour Presents: Lochdown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Scenic Route

Scenic Route

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry