Sort by

danedream has logged 118 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★
Edit this entry  
23
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Grand Tour Presents: Lochdown

The Grand Tour Presents: Lochdown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Scenic Route

Scenic Route

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dark Woods II

Dark Woods II

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Happening

The Happening

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
16
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry