• Miami Vice

    Miami Vice

    ★★★★½

    Before watching I wasnt aware of the digital revolution mann spun into motion with this movie and find it so cool because as I was watching I could tell there was something special about the look of it. Even though I thought some if the handheld shots were a bit clumsy on the other hand there was a galore of the most genious, wallpaper looking shots. The whole flow, the action, there is something so easygoing that makes it so…

  • Layer Cake

    Layer Cake

    ★★★½

    Some serious Tarantino style soundtrack this movies got but you cant not compare it to some of the other thousand british crime flicks, and in that sense, The Gentlemen is a bit better and Snatch is better by a mile so no reason to watch it unless you want to see Tom Hardy as young and as handsome as you will ever see him and lets be honest, everyone does

  • The Last Samurai

    The Last Samurai

    ★★★

    What a silly movie on so many levels, sorry Tom, after saving world multiple times, you werent able to save this movie

  • Eyes Wide Shut

    Eyes Wide Shut

    ★★★★

    With the intimacy and the way it was shot, colors and the dialogue, it all so reminds me of Lynch but it felt a little too serious to me. I hate having to guess the underlying message, specially in a movie with so much substance. I wish I could look into Kubricks mind to see what he was thinking with this one. And the ominous piano note actually gave me a headache

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★½

    I dont like this movie because it shamelessly rips off 'The girl with the dragon tattoo'. Listen, Gotham is alright but I feel like it stinks and there are bad guys waiting to get me around every corner so I prefer the snowy swedish countryside where even if I catch a cold, I know Im safe with one of the worlds best health insurance systems. Also the leather jackets in 'the girl with the dragon tattoo' are better because they…

  • The New World

    The New World

    ★★★★½

    holy shit 17th century england is sooo cringe

  • Blood Diamond

    Blood Diamond

    ★★★★½

    I know the message was underwhelming and a missed opportunity but as a huge uncharted fanboy this movie and its setting and the adventure vibe resonated with me so much and I felt like I was with them the whole way through. Africa really do be pretty doe

  • Say Anything...

    Say Anything...

    ★★★★★

    The little brother is what made this movie

  • Donnie Darko

    Donnie Darko

    ★★★★★

    I dont know what exactly to say right, im kinda overwhelmed, as a huge linch and twin peaks fan I feel like this is THE movie ive been looking for ever since. One thing I know is how much the sound in this contributes to the experience, the sound design is spectacular

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★★

    Wow, i cant believe love is real

  • Wind River

    Wind River

    ★★★★

    Jeremy Renner takes this down a notch. The characters feel very shallow, and Renner's try hard attitude takes me out at times, but still really touching and heartbreaking.

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★★

    Up there with shrek 2 as cinema's greatest ever sequel