danedream has written 15 reviews for films rated ★★★½ .

  • Layer Cake

    Layer Cake

    ★★★½

    Some serious Tarantino style soundtrack this movies got but you cant not compare it to some of the other thousand british crime flicks, and in that sense, The Gentlemen is a bit better and Snatch is better by a mile so no reason to watch it unless you want to see Tom Hardy as young and as handsome as you will ever see him and lets be honest, everyone does

  • Elf

    Elf

    ★★★½

    widepeepoHappy

  • Scrooged

    Scrooged

    ★★★½

    Yall can have your spidermans ima have my bill murray christmas specials

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★½

    I enjoyed my time with this, I really did but looking back at it it does nothing but make me slightly interested in reading into arthurian myths and look good, and to be fair it does look really really good. As an art piece I dont mind it other than it could've been some 30 minutes shorter

  • Burning

    Burning

    ★★★½

    please explain im stupid

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★½

    100 minutes never felt so long. I did actually like a lot about this film, I just feel like I expected lot more from it. Cinematography is gorgeous and smart about the use of space, dialogue is great and there are some really funny moments, almost reminded me of Wes Anderson with the awkward jokes. I just think the emotional part of the story is kinda specific, if that makes sense, and if you dont connect with it youre just…

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★½

    Ive finally done it, ive binged all of Harry Potter movies.

    This one starts of where the first part finished, and we get thrown right into action and its great. The first two thirds are VERY well paced and its the first one where I felt like I wasnt bored at any point whatsoever. The last third is a little bit of a slug fest with several questionable artistic choices(how Lupin and Tonks' death was given virtually no importance). Voldemorts…

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★½

    noooo dobby dont die your so sexy aha 🤪

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★½

    This is a significant improvement over the first one, mainly in terms of performances of the trio and the cgi. The dog just vibing when they get attacked by a herd of spiders is honestly such a mood. I was gonna watch the whole franchise but seeing how long they are and how I fell asleep during this one, I think Ill just watch Cuaron's magnum opus next and dip

  • Lion

    Lion

    ★★★½

    Me: enjoying this movie and having an emotional breakdown
    Sia: and I took that personally

  • Speed

    Speed

    ★★★½

    Keanu is like that meme where its just a picture of a cute animal and it says 'hes trying his best' and everyone in the comments is just drooling. Keanu is that cute animal

  • The Game

    The Game

    ★★★½

    Honestly, the main character (whose name I did NOT forget) is so unlikable and shallow that I was hoping some villain to cheer for would get introduced. It doesnt get you involved with whats happening as the only things you can guess are wheter its a game or not and at the end of the day, its always a game. Also the whole premise is so cheap and over the top Im surprised Fincher even decided to make this one.…