Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
13
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Crossroads

Crossroads

2002
×
★★
Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Jonsson Gang

The Jonsson Gang

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
El Topo

El Topo

1970
×
★★★½
Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
WandaVision

WandaVision

2021
×
Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Charter

Charter

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Unknown Soldier

Unknown Soldier

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Time

Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Edit this entry