RSS feed for dekadans

dekadans has logged 269 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1971
×
★★★½
Edit this entry  
28
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bananas

Bananas

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★½
Edit this entry  
23
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Adalen 31

Adalen 31

1969
×
★★★½
Edit this entry  
01
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Baahubali 2: The Conclusion

Baahubali 2: The Conclusion

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★
Edit this entry  
14
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
I Called Him Morgan

I Called Him Morgan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Medan porten var stängd

Medan porten var stängd

1946
×
★★★★
Edit this entry  
01
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry