RSS feed for dekadans

dekadans has written 12 reviews for films during 2017.

  • Baahubali 2: The Conclusion

    Baahubali 2: The Conclusion

    ★★★½

    What's to say other than "epic"?

    I'm talking of course about the evil king Bhallaladeva's pimpin' chariot that shoots arrows and has revolving blades mounted on top.

  • Ravens

    Ravens

    ★★★★½

    Mandatory viewing for anyone who, like me, grew up in rural Sweden (albeit born a decade-ish after this movie takes place. Hint: farms got bigger, machines got more automated, people didn't change)

  • Silvana

    Silvana

    ★★★★

  • Song to Song

    Song to Song

    ★★★★½

    ¯\_(ツ)_/¯

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

    Second viewing, first in 70mm. The greatest, of course.

  • The Dark Tower

    The Dark Tower

    ★★

    The Dark Tower is one of those literary experiences that has shaped me. I happened about it because a friend read it in high school, and I started reading them because I liked King's more famous books and because they sounded fucking cool to a nerd like me. Had circumstances been different I would probably just as easily have ended up devouring A Song of Ice and Fire or Discworld or something else that offered the deep mythology and world-…

  • Logan Lucky

    Logan Lucky

    ★★★½

    My main complaint is the same as with most other movies: that Katherine Waterston is not in it enough.

  • All This Panic

    All This Panic

    ★★★★½

    I know they're popular and all but it's still quite weird to see Kånken backpacks on young hip New Yorkers.

    Also, girls will inherit the Earth.

  • Raging Bull

    Raging Bull

    ★★★★★

    I visited the Scorsese exhibition at the EYE Film Museum in Amsterdam yesterday and walked out almost ashamed at how relatively few of his films I've actually seen. Better get on that.

  • Queen

    Queen

    ★★★½

    Thank you Sight & Sound for letting me know this exist. Pure Hindi joy.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★

    Four stars for the movie, five and a half for the epilogue.

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★★

    Still perfect. Happy 2017.