Highest rated films

  • Boyhood

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • Force Majeure

    ★★★★½

  • Two Days, One Night

    ★★★★½

  • Girlhood

    ★★★★½

  • Stations of the Cross

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • Ida

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • The Immigrant

    ★★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★

  • Blue Ruin

    ★★★★

  • The Double

    ★★★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 43 Films watched
  • 3.6 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Frances Ha

Jan 6

Last Film

Punch-Drunk Love

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
35 films
Comedy
11 films
Thriller
8 films
Romance
7 films
Sci Fi
7 films
Adventure
6 films
Action
4 films
Crime
4 films
Fantasy
3 films
History
2 films
USA
27 films
France
12 films
UK
10 films
Germany
7 films
Denmark
6 films
Sweden
4 films
Belgium
3 films
Poland
2 films
Norway
2 films
Italy
1 film
English
36 films
French
9 films
German
3 films
Spanish
3 films
Polish
3 films
Japanese
2 films
Latin
2 films
Portuguese
2 films
Swedish
2 films
Tagalog
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Fargo
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Lucy
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Particle Fever
Average weighted rating:

3.5

Films dekadans watched in 2014

  • Punch-Drunk Love
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Double
  • Foxcatcher
  • Pride
  • Nightcrawler
  • Venus in Fur
  • Girlhood
  • Like Father, Like Son
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • The Lunchbox
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Particle Fever
  • Stations of the Cross
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • Interstellar
  • The Skeleton Twins
  • Ida
  • Lucy
  • Gone Girl
  • Two Days, One Night
  • Boyhood
  • Force Majeure
  • Blue Ruin
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • The Immigrant
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Winter's Bone
  • The Hunt
  • Fargo
  • Breakfast at Tiffany's
  • The Grand Budapest Hotel
  • Safety Not Guaranteed
  • Bernie
  • Amélie
  • The Lego Movie
  • Her
  • Dallas Buyers Club
  • Inside Llewyn Davis
  • 12 Years a Slave
  • Frances Ha

World Map

Highly rated films dekadans is yet to see

  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Memory of the Camps
  • Black Mirror: White Christmas
  • National Theatre Live: A Streetcar Named Desire
  • Billy Elliot: The Musical
  • Roger Waters: The Wall
  • She's Beautiful When She's Angry
  • National Theatre Live: Coriolanus

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more