Highest rated films

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Tangerine

    ★★★★½

  • Show Me a Hero

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Rocky

    ★★★★★

  • Unforgiven

    ★★★★★

  • Together

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 284 Films watched
  • 23.7 Average per month
  • 5.5 Average per week

Milestones

First Film

The Reunion

Jan 4

Last Film

Straight Outta Compton

Dec 31

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
176 films
Comedy
67 films
Romance
50 films
Thriller
50 films
Action
48 films
Adventure
39 films
Sci Fi
38 films
Crime
30 films
Documentary
25 films
Animation
18 films
USA
175 films
France
31 films
UK
28 films
Germany
20 films
Sweden
19 films
Japan
15 films
Denmark
11 films
Australia
10 films
Canada
8 films
New Zealand
6 films
English
221 films
French
37 films
German
23 films
Swedish
20 films
Spanish
20 films
Japanese
16 films
Italian
15 films
Russian
12 films
Portuguese
7 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

dekadans’s most liked review

We Are the Best!

First of all, I liked this film. Now, let's turn this review into...

A PRIMER ON SWEDISH PUNK MUSIC

I'm Swedish and our style of punk has meant a lot to me over the years, particularly in high school when belonging to a subculture and screaming at The Man is…

More reviews

dekadans’s most liked list

100 Swedish films you have to see...

...according to the Swedish Film Institute

Based on this list published by the institute and their subsidiary Cinemateket. EDIT: since the recent redesign of the institute's website, the original list is no longer available.

"The Swedish film history contains a wealth of important works that have affected both the art…

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Terminator Genisys
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Ackee & Saltfish

Films dekadans watched in 2015

  • Straight Outta Compton
  • The Revenant
  • Chi-Raq
  • Carol
  • Creed
  • Rocky Balboa
  • Rocky III
  • Rocky II
  • 2001: A Space Odyssey
  • What's Your Number?
  • Killer Elite
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Christmas, Again
  • Red Lights
  • Louder Than Bombs
  • Rocky
  • Eden
  • Star Wars: The Force Awakens
  • James White
  • 45 Years
  • Tokyo Tribe
  • The Rules of the Game
  • Democrats
  • Magic Mike XXL
  • Sleeping with Other People
  • Magic Mike
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Full Metal Jacket
  • The Wolfpack
  • Mistress America
  • Taxi
  • Black Girl
  • The Wagoner
  • Entertainment
  • Boogie Nights
  • The Banquet
  • Bone Tomahawk
  • Princess Mononoke
  • Bridge of Spies
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Seven Samurai
  • The Tribe
  • Spectre
  • Boy & the World
  • Unforgiven
  • Do the Right Thing
  • Reservoir Dogs
  • The Gift
  • Trainwreck
  • Drifters
  • All the President's Men
  • The Look of Silence
  • Ant-Man
  • Victoria
  • Accattone
  • Tangerine
  • The Assassin
  • The Mend
  • The End of the Tour
  • Queen of Earth
  • Earth
  • Hannah and Her Sisters
  • Taikon
  • Crimson Peak
  • Return of the Jedi
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Ghost in the Shell
  • Container
  • Junun
  • Mammoth
  • Lilya 4-ever
  • Together
  • My Skinny Sister
  • The Martian
  • Hiroshima Mon Amour
  • Frozen
  • Dheepan
  • Tangerines
  • 52 Tuesdays
  • The Aviator
  • Dope
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Jurassic World
  • Jurassic Park
  • Spy
  • Brazil
  • Advantageous
  • Sicario
  • Ikiru
  • Love at First Fight
  • GoodFellas
  • Synecdoche, New York
  • The Color Wheel
  • Listen Up Philip
  • The Hidden Fortress
  • Grave of the Fireflies
  • The Overnight
  • The Debt
  • Breathe
  • Ingrid Bergman: In Her Own Words
  • Amour Fou
  • Rashomon
  • The Silence of the Lambs
  • Farewell, Herr Schwarz
  • Digging for Fire
  • Ballet 422
  • Shaun the Sheep Movie
  • Inside Out
  • Lava
  • Stromboli
  • Journey to Italy
  • Show Me a Hero
  • Heaven Knows What
  • Notorious
  • Intermezzo
  • Tom at the Farm
  • Love & Mercy
  • About Elly
  • The Salt of the Earth
  • The Act of Killing
  • The Homesman
  • Brokeback Mountain
  • Pulp Fiction
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • Far from the Madding Crowd
  • Wet Hot American Summer
  • A Hard Day
  • Casablanca
  • Top Five
  • Phoenix
  • Frenzy
  • Rear Window
  • World of Glory
  • Cobain: Montage of Heck
  • Oslo, August 31st
  • Slow West
  • Amy
  • Human Capital
  • Felix and Meira
  • Results
  • Rope
  • 7 Days in Hell
  • Life in a Fishbowl
  • The Voices
  • Bert: The Last Virgin
  • Terminator Genisys
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Terminator 2: Judgment Day
  • What Happened, Miss Simone?
  • The Terminator
  • Back to the Future
  • The Strange Little Cat
  • Hard to Be a God
  • Kumiko, the Treasure Hunter
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Red Army
  • It Follows
  • The Hurt Locker
  • Margot at the Wedding
  • R100
  • Definitely, Maybe
  • Coherence
  • Predestination
  • While We're Young
  • Kicking and Screaming
  • You're Sleeping Nicole
  • Jauja
  • When Marnie Was There
  • What We Do in the Shadows
  • Kung Fury
  • Amour
  • Capturing the Friedmans
  • A Separation
  • Mad Max: Fury Road
  • Citizen Kane
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Ex Machina
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Heavenly Creatures
  • The Tree of Life
  • Appropriate Behavior
  • The Duke of Burgundy
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Beasts of the Southern Wild
  • Good Night, and Good Luck.
  • The Gospel According to Matthew
  • Vicky Cristina Barcelona
  • The Spectacular Now
  • Faults
  • Avengers: Age of Ultron
  • Spirited Away
  • Sabrina
  • The Last Five Years
  • A Girl Walks Home Alone at Night

See all 284

World Map

Highly rated films dekadans is yet to see

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Ivy
  • Bitter Lake
  • Masaan

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more