Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
dEL

dEL

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for dEL
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • dEL’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Old Joy

    Old Joy 2006

    ★★★★★ Rewatched by dEL 19 May 2022

    Headspace

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage 2021

    ★★★½ Watched by dEL 18 Apr 2022

    neither of them has a penis

  • Unbreakable

    Unbreakable 2000

    ★★★★ Watched by dEL 24 Apr 2022

    M(oon) Knight Shyamalan.

  • The Queen's Gambit

    The Queen's Gambit 2020

    ★★★★½ Watched by dEL 28 Apr 2022

    it wasn’t even set in new york

  • Hawaiian: The Legend of Eddie Aikau

    Hawaiian: The Legend of Eddie Aikau 2013

    ★★★½ Watched by dEL 02 May 2022

    he was the pineapple on some sharks pizza

  • Moon Knight

    Moon Knight 2022

    ★★★★½ Watched by dEL 07 May 2022

    I’m glad that in these cringeworthy woke times we can still have a good old laugh at the mentally feeble

  • Buffy the Vampire Slayer

    Buffy the Vampire Slayer 1992

    ★★★½ Rewatched by dEL 07 May 2022

    fuckin stupid americans can’t even spell buffet

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story 2016

    ★★★★½ Rewatched by dEL 04 May 2022 6

    A terrorist organisation attempts to steal the plans for a government building in order to murder a group of civil servants.

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★ Watched by dEL 18 Apr 2022

    The real bad guy was the run-time.

  • Moonfall

    Moonfall 2022

    ½ Watched by dEL 16 Apr 2022 3

    It seems totally legit that NASA would have a space suit that was designed to fit a severely obese person.

  • Boiling Point

    Boiling Point 2021

    ★★★★½ Watched by dEL 01 Apr 2022

    98%

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho 2021

    ½ Watched by dEL 29 Dec 2021 4

    Truly fucking dreadful. This is why litterboxd needs a zero star rating.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 68

Review Tags

43
  • 2016
  • 4 stars
  • 5 stars
  • 2015
  • 2014
  • 3.5 stars
  • 3 stars
  • 2017
  • 4.5 stars
  • 2 stars
  • 2013
  • 1 star
  • unrated
  • half a star
  • 2.5 stars
  • 2018
  • 1.5 stars
  • tyneside
  • remake idea
  • 2021
  • 2020
  • 0/10
  • 2022
  • wtf
  • 2001 impressions
  • 2012
  • directors cut
  • extreme edition
  • 1958 theatrical version
  • 1991 special edition
  • fifa
  • final cut
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro