• I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★

    I can’t even pretend that I understood or enjoyed anything. Apart from you, Toni Collette 😘 these two stars are for you and you only

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★

    Why’d ye spill yer beans?

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★½

    As if God couldn’t punish me enough, Jaja Ding Dong now lives in my brain on a loop

  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Stephen King’s book The Shining means a lot to me. It was my gateway into King’s work and has cemented itself as one of my favourite books of all time. 
    Stanley Kubrick’s film The Shining also means a lot to me. I think it truly deserves it’s spot as one of the greatest horror films ever made, and even now, what Kubrick created truly was a terrifying film. 

    But they mean a lot to me separately. I don’t enjoy Kubrick’s…

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★½

    When I watched Good Time last year, I’d never had a film fill me with so much anxiety before, and yet give me such a *good time* whilst watching it. So when I heard about Uncut Gems, the Safdie Brothers’ second film, I was really excited to give it a watch. 

    I decided to smoke a doobie right before watching this film. Even though the music was intense, the camera angles were claustrophobic, and I knew Adam Sandler couldn’t catch…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    The audacity of this film to be that good. wtf

  • It

    It

    ★★★★½

    I never realised on the first watch how camp this film is?? Oh my god I love it 

    I also never realised the librarian the first time around, the way she grins and stares at Ben subtly in the background was Hill House level terrifying

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

    Rick crying and shouting at himself in his trailer for drinking 8 whiskey sours, then threatening to blow his own brains out is just my average Tuesday night tbh

  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    ★½

    The entire cast was out-acted by the cat, I could not believe it

  • Us

    Us

    ★★★★★

    I know we’re only in March but I wanna say right now, this is my favourite film of 2019

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★★

    Unsettling, uncomfortable to watch, and it’s been playing on my mind ever since. Easily one of the best horror films I’ve seen.

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★½

    Mama this is garbage