julius has logged 234 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★½
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
24
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
Read the review Edit this entry  
24
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
12
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
½
Edit this entry  
06
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Edit this entry  
06
Chalet Girl

Chalet Girl

2011
×
★★
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Fall

The Fall

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nebuchadnezzar: A Kanye West Opera

Nebuchadnezzar: A Kanye West Opera

2019
×
Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
19
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Cycles

Cycles

1989
×
Edit this entry  
08
The Rundown

The Rundown

2003
×
★½
Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lemon

Lemon

1969
×
Edit this entry  
28
Wavelength

Wavelength

1967
×
Edit this entry  
27
Compliance

Compliance

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
½
Edit this entry  
24
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry