Annie has logged 156 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Edit this entry  
26
What If

What If

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Edit this entry  
03
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
Read the review Edit this entry  
29
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★½
Edit this entry  
25
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★
Edit this entry  
19
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
04
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry