Highest rated films

  • Looper

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★½

  • Argo

    ★★★★½

  • Flight

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★

  • The Fall

    ★★★★

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Raising Arizona

    ★★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★½

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★★½

  • Hot Rod

    ★★★½

  • Fast Times at Ridgemont High

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 4.1 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The Dark Knight Rises

Jul 20

Most Watched

Looper

twice

Argo

twice

Last Film

Django Unchained

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
24 films
Comedy
22 films
Action
17 films
Thriller
17 films
Crime
14 films
Romance
9 films
Sci Fi
7 films
Adventure
6 films
Family
4 films
Western
3 films
USA
46 films
UK
8 films
Canada
2 films
India
1 film
English
49 films
French
6 films
Spanish
5 films
German
4 films
Arabic
3 films
Chinese
2 films
Vietnamese
1 film
Cantonese
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 10

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

demi’s most liked review

12 Angry Men

12 Angry Men

★★★★★

Absolutely one of the best classics. It's strange to describe a film taking place almost entirely in one room as thrilling, but 12 Angry Men was. As was it gripping and terrifically acted. I'm rarely so engrossed in classic, all-dialogue, black and white films, but 12 Angry Men is an exception, and an exceptional one.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Sex and the City 2
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Brink!
Average weighted rating:

3.0

Films demi watched in 2012

  • Django Unchained
  • Premium Rush
  • Beverly Hills Ninja
  • Killing Them Softly
  • Silver Linings Playbook
  • Moonrise Kingdom
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Looper
  • Ted
  • Flight
  • Argo
  • Skyfall
  • Seven Psychopaths
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Argo
  • Being Elmo: A Puppeteer's Journey
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Girl Next Door
  • Mr. & Mrs. Smith
  • 12 Angry Men
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Intolerable Cruelty
  • First Daughter
  • Brink!
  • Children of Men
  • Looper
  • George of the Jungle
  • The Master
  • The Fall
  • WALL·E
  • Sex and the City 2
  • Killer Joe
  • Hot Rod
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Se7en
  • Fast Times at Ridgemont High
  • The A-Team
  • Stagecoach
  • Shallow Grave
  • Small Soldiers
  • Heat
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • The Royal Tenenbaums
  • Raising Arizona
  • Boogie Nights
  • Punch-Drunk Love
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • Goon
  • The Dark Knight Rises

World map

Highly rated films demi is yet to see

  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • The Hunt
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Amour
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Wolf Children
  • Ernest & Celestine

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more