Highest rated films

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★½

  • Now You See Me

    ★★★★½

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★½

  • Trance

    ★★★★½

  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • Tropic Thunder

    ★★★★½

  • The Terminal

    ★★★★½

  • Hot Rod

    ★★★★½

  • Chronicle

    ★★★★½

  • Mud

    ★★★★½

  • The Wackness

    ★★★★½

  • Before Sunrise

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • Hercules

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 94 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Dredd

Jan 1

Most Watched

Hot Rod

3 times

MacGruber

twice

Last Film

The Secret Life of Walter Mitty

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
42 films
Action
38 films
Drama
34 films
Thriller
29 films
Crime
24 films
Adventure
22 films
Sci Fi
14 films
Romance
11 films
Fantasy
9 films
Family
3 films
USA
91 films
UK
12 films
France
5 films
Germany
4 films
Japan
2 films
India
1 film
Indonesia
1 film
Austria
1 film
Spain
1 film
English
93 films
French
11 films
Spanish
9 films
German
7 films
Russian
7 films
Japanese
7 films
Italian
4 films
Arabic
3 films
Korean
2 films
Bulgarian
2 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

demi’s most liked review

Tropic Thunder

Tropic Thunder

★★★★½

It seriously holds up.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

John Mulaney: New in Town
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

A Good Day to Die Hard
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Tropic Thunder: Rain of Madness
Average weighted rating:

3.4

Films demi watched in 2013

  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Wolf of Wall Street
  • RED 2
  • World War Z
  • Inside Man
  • 2 Guns
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • Fantastic Four
  • White House Down
  • Kick-Ass 2
  • The Punk Singer
  • Children of Men
  • Hercules
  • Thor: The Dark World
  • The Heat
  • Blades of Glory
  • Tropic Thunder: Rain of Madness
  • Tropic Thunder
  • Olympus Has Fallen
  • MacGruber
  • Captain Phillips
  • Zero Charisma
  • Jurassic Park
  • Hot Rod
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • No Strings Attached
  • Gravity
  • Starsky & Hutch
  • The Wackness
  • Prisoners
  • Drinking Buddies
  • Iron Man
  • Jaws
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • John Mulaney: New in Town
  • American Beauty
  • Swimming with Sharks
  • Hancock
  • 6 Days to Air: The Making of South Park
  • Oblivion
  • The Brothers Bloom
  • The Raid
  • Trance
  • Only God Forgives
  • Pacific Rim
  • Jack Reacher
  • Bachelorette
  • Before Sunrise
  • I Give It a Year
  • Ocean's Eleven
  • Man of Steel
  • This Is the End
  • The Place Beyond the Pines
  • Mud
  • A Good Day to Die Hard
  • Live Free or Die Hard
  • Die Hard: With a Vengeance
  • Die Hard 2
  • Die Hard
  • Fast & Furious 6
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Now You See Me
  • Gangster Squad
  • Star Trek Into Darkness
  • Zodiac
  • Warm Bodies
  • Iron Man 3
  • Evan Almighty
  • Hot Rod
  • Good Burger
  • Get Him to the Greek
  • Magic Mike
  • The Terminal
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Dazed and Confused
  • MacGruber
  • I Love You, Man
  • Chronicle
  • Get Rich or Die Tryin'
  • Django Unchained
  • Hot Rod
  • The Hunger Games
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Zero Dark Thirty
  • This Is 40
  • The Five-Year Engagement
  • Cool Runnings
  • Jackie Brown
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Sleepwalk with Me
  • Lawless
  • Dredd

World map

Highly rated films demi is yet to see

  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Hope
  • Short Term 12
  • Before Midnight
  • Bo Burnham: What.
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • A Story of Yonosuke
  • Like Father, Like Son

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more