Highest rated films

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★½

  • Neighbors

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Minority Report

    ★★★★½

  • Philomena

    ★★★★½

  • It's a Disaster

    ★★★★½

  • Frozen

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★

  • Nebraska

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

American Hustle

Jan 4

Most Watched

Dallas Buyers Club

twice

The Wolf of Wall Street

twice

Her

twice

Last Film

X-Men: Days of Future Past

May 24

Genres, countries & languages

Drama
16 films
Comedy
14 films
Action
13 films
Crime
10 films
Thriller
9 films
Adventure
9 films
Sci Fi
7 films
History
4 films
Romance
3 films
Fantasy
3 films
USA
37 films
UK
5 films
Canada
2 films
France
2 films
Germany
1 film
Indonesia
1 film
English
38 films
French
5 films
Spanish
4 films
Japanese
2 films
German
2 films
Swedish
1 film
Indonesian
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

demi’s most liked review

Her

Her

★★★★★

"As much as I want to, I can't live in your book anymore." Christ.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Terminator 2: Judgment Day
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

R.I.P.D.
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Bronies: The Extremely Unexpected Adult Fans of My Little Pony
Average weighted rating:

2.4

Films demi watched in 2014

  • X-Men: Days of Future Past
  • Neighbors
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Expendables 2
  • The Thomas Crown Affair
  • The Expendables
  • The Terminator
  • Star Trek Into Darkness
  • The Lone Ranger
  • Clear History
  • R.I.P.D.
  • The Hangover Part III
  • Wet Hot American Summer
  • The Raid
  • Minority Report
  • Philomena
  • 12 Years a Slave
  • Dallas Buyers Club
  • Nebraska
  • Dallas Buyers Club
  • Now You See Me
  • The Departed
  • Runner Runner
  • 30 Minutes or Less
  • It's a Disaster
  • Bad Milo
  • The Wolf of Wall Street
  • Beverly Hills Cop
  • Bronies: The Extremely Unexpected Adult Fans of My Little Pony
  • Goon
  • Inside Llewyn Davis
  • Good Burger
  • Lone Survivor
  • Frozen
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Her
  • The Wolf of Wall Street
  • Her
  • American Hustle

World map

Highly rated films demi is yet to see

  • Mommy
  • Winter Sleep
  • Black Mirror: White Christmas
  • Song of the Sea
  • Wild Tales
  • Pride
  • Güeros
  • The Way He Looks

Highly rated with demi’s friends Patron

  • The Lego Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more