Highest rated films

  • Zootopia

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • Sing Street

    ★★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★★½

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★½

  • Don't Think Twice

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • Heathers

    ★★★★½

  • Green Room

    ★★★★½

  • The Invitation

    ★★★★½

  • Speed

    ★★★★½

  • The Gift

    ★★★★½

  • Galaxy Quest

    ★★★★½

  • Hello, My Name Is Doris

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★★

  • About Time

    ★★★★

  • Big Fish

    ★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★

  • Furious 7

    ★★★★

  • Trumbo

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 98 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

The Revenant

Jan 2

Most Watched

Doctor Strange

twice

The Gift

twice

The Invitation

twice

The Nice Guys

twice

Ghostbusters

twice

Last Film

Sing Street

Nov 10

Genres, countries & languages

Comedy
57 films
Drama
36 films
Action
34 films
Thriller
26 films
Adventure
23 films
Crime
18 films
Sci Fi
16 films
Romance
14 films
Fantasy
13 films
Mystery
11 films
USA
95 films
UK
9 films
Germany
5 films
Canada
5 films
France
5 films
Australia
3 films
Ireland
2 films
Japan
2 films
Spain
2 films
China
2 films
English
98 films
Russian
6 films
Spanish
5 films
German
5 films
French
4 films
Romanian
3 films
Arabic
3 films
Italian
3 films
Thai
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

demi’s most liked review

Speed

Speed

★★★★½

You guys! What the fuck was I doing waiting so long to watch Speed? I loved it. I loved it so much. Keanu isn't great, but I blame that on Joss Whedon's annoying dialogue more than anything else. (Seriously, is there a worse last line to put in a film this good?) Dennis Hopper is SO GOOD. And the action is phenomenal. This is a new favorite.

More reviews

demi’s most liked list

The Revenant
About Time
The Big Short

100 DEGREES, 100 MOVIES

Last year I saw 29 movies. And I think some of those were even repeats. So to challenge myself this year, I'm going to try and watch 100 movies I haven't seen, where there has to be an actor in common between movies. I started with THE REVENANT, so I've…

More lists

Highs and lows

Highest Average

It's Such a Beautiful Day
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Zoolander 2
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Captain America: Civil War
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Confidence
Average weighted rating:

2.9

Films demi watched in 2016

  • Sing Street
  • Green Room
  • Doctor Strange
  • Doctor Strange
  • The Lawnmower Man
  • The Gift
  • Bridget Jones's Baby
  • The Invitation
  • The Nice Guys
  • Heart and Souls
  • War Dogs
  • Road House
  • Megamind
  • Sisters
  • Suicide Squad
  • Mars Attacks!
  • Bad Moms
  • The Cable Guy
  • Tower Heist
  • Ghostbusters
  • Don't Think Twice
  • Horrible Bosses 2
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Ghostbusters
  • Due Date
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Monsters University
  • Finding Dory
  • Furious 7
  • The Losers
  • The Shallows
  • Red Dawn
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • X-Men: Apocalypse
  • Ride Along 2
  • Chappie
  • Central Intelligence
  • Triple 9
  • The Adjustment Bureau
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • Now You See Me 2
  • The Bourne Identity
  • August: Osage County
  • Burn After Reading
  • A Bigger Splash
  • Need for Speed
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The To Do List
  • Life After Beth
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Pee-wee's Big Holiday
  • Magic Mike XXL
  • The Nice Guys
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • For a Good Time, Call...
  • He's Just Not That Into You
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: Civil War
  • What's Your Number?
  • Keanu
  • Confidence
  • The Invitation
  • Cadillac Records
  • Barbershop: The Next Cut
  • Ride Along
  • It's Such a Beautiful Day
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Zootopia
  • Speed
  • While You Were Sleeping
  • Hello, My Name Is Doris
  • Everything Must Go
  • The Gift
  • Midnight Special
  • Let's Go to Prison
  • 10 Cloverfield Lane
  • Trumbo
  • Zootopia
  • Get Smart
  • Grosse Pointe Blank
  • Ghostbusters II
  • Midnight Run
  • Working Girl
  • Heathers
  • Galaxy Quest
  • Big Fish
  • Zoolander 2
  • Hail, Caesar!
  • The Hateful Eight
  • World of Tomorrow
  • Spotlight
  • Beetlejuice
  • Thelma & Louise
  • The Big Short
  • About Time
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Revenant

World map

Highly rated films demi is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year
  • Aquarius
  • Dou kyu sei – Classmates

Highly rated with demi’s friends Patron

  • Moonlight
  • Carol
  • Arrival
  • La La Land
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Green Room
  • 10 Cloverfield Lane
  • Kubo and the Two Strings
  • Sing Street
  • The Nice Guys
  • The Edge of Seventeen
  • Zootopia
  • Hail, Caesar!
  • The Invitation
  • Midnight Special
  • Ghostbusters
  • Captain America: Civil War
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Neon Demon
  • Doctor Strange
  • Deadpool
  • Batman v Superman: Dawn of Justice

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more