Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★★★

  • Brigsby Bear

    ★★★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★½

  • Raw

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★★½

  • Lion

    ★★★★½

  • 13th

    ★★★★½

  • Attack the Block

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 131 Films watched
  • 10.9 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Creed

Jan 2

Most Watched

I, Tonya

3 times

Star Wars: The Last Jedi

twice

Molly's Game

twice

Blade Runner 2049

twice

The Disaster Artist

twice

Last Film

Black Mirror: Hang the DJ

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
65 films
Comedy
49 films
Action
40 films
Sci Fi
31 films
Thriller
29 films
Adventure
25 films
Crime
19 films
Fantasy
16 films
Romance
16 films
Horror
16 films
USA
125 films
UK
24 films
Canada
9 films
France
6 films
Germany
6 films
China
6 films
Australia
4 films
South Korea
4 films
Mexico
3 films
Spain
3 films
English
129 films
Spanish
12 films
French
9 films
German
8 films
Russian
7 films
Italian
7 films
Japanese
5 films
Hungarian
4 films
Cantonese
3 films
Korean
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

demi’s most liked review

Justice League

Justice League

★½

hahahaha okay okay, a 2 hour trailer is a fun gag but where’s the real movie

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Nathan for You: Finding Frances
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Snowman
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Jerrod Carmichael: Love at the Store
Average weighted rating:

3.5

Films demi watched in 2017

  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Black Mirror: Crocodile
  • Black Mirror: Arkangel
  • Black Mirror: USS Callister
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Mudbound
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Raw
  • The Killing of a Sacred Deer
  • mother!
  • Coco
  • I, Tonya
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Molly's Game
  • Blade Runner 2049
  • The Disaster Artist
  • There Will Be Blood
  • Molly's Game
  • The Adventures of Tintin
  • Good Time
  • The Big Sick
  • Phantom Thread
  • Call Me by Your Name
  • Thor: Ragnarok
  • I, Tonya
  • Brigsby Bear
  • Lady Bird
  • Justice League
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Shape of Water
  • What We Do in the Shadows
  • The Disaster Artist
  • Lady Bird
  • Thor: Ragnarok
  • I, Tonya
  • The Snowman
  • The Lobster
  • The Florida Project
  • Wonderstruck
  • Blue Ruin
  • Brawl in Cell Block 99
  • Blade Runner 2049
  • The Thing
  • Blade Runner
  • Marjorie Prime
  • Kingsman: The Golden Circle
  • It
  • It
  • Zero Dark Thirty
  • Ghost World
  • Lemon
  • Logan Lucky
  • Ingrid Goes West
  • Joe Mande's Award-Winning Comedy Special
  • Brigsby Bear
  • Atomic Blonde
  • Girls Trip
  • Dunkirk
  • Spider-Man: Homecoming
  • Spider-Man: Homecoming
  • What Women Want
  • Baby Driver
  • Okja
  • Oh, Hello on Broadway
  • Baby Driver
  • Rough Night
  • The Big Sick
  • Get Out
  • The Mummy
  • Disturbia
  • Attack the Block
  • A League of Their Own
  • Okja
  • Big Trouble in Little China
  • Band Aid
  • Captain Underpants: The First Epic Movie
  • Wonder Woman
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Black Dynamite
  • La La Land
  • Alien: Covenant
  • Casting JonBenet
  • Fast Five
  • The Fate of the Furious
  • Colossal
  • Louis C.K. 2017
  • The Discovery
  • Kingsman: The Secret Service
  • Power Rangers
  • It Could Happen to You
  • Life
  • John Wick
  • Mission: Impossible III
  • Before Sunrise
  • Jerrod Carmichael: Love at the Store
  • Jerrod Carmichael: 8
  • Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas
  • Kong: Skull Island
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Hush
  • Kong: Skull Island
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
  • 13th
  • American Ultra
  • Logan
  • Get Out
  • Train to Busan
  • The Lego Batman Movie
  • John Wick: Chapter 2
  • The Lego Batman Movie
  • Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special
  • John Wick: Chapter 2
  • Lion
  • Paterson
  • Hacksaw Ridge
  • La La Land
  • Moonlight
  • Neal Brennan: 3 Mics
  • Neal Brennan: 3 Mics
  • Hidden Figures
  • Kubo and the Two Strings
  • Predator
  • The Edge of Seventeen
  • Fort Tilden
  • Split
  • Blue Streak
  • 20th Century Women
  • Creed

World map

Highly rated films demi is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Newsies
  • Game of Thrones - Conquest & Rebellion: An Animated History of the Seven Kingdoms
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language
  • Night Is Short, Walk on Girl

Highly rated with demi’s friends Patron

  • Moonlight
  • La La Land
  • Get Out
  • 20th Century Women
  • Lady Bird
  • Call Me by Your Name
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Florida Project
  • John Wick: Chapter 2
  • Dunkirk
  • Coco
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Blade Runner
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Blade Runner 2049
  • Raw
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Shape of Water
  • Okja
  • Spider-Man: Homecoming
  • Baby Driver
  • Logan Lucky
  • Good Time
  • Logan
  • Personal Shopper
  • The Disaster Artist
  • The Big Sick
  • Wonder Woman
  • It
  • Columbus
  • Thor: Ragnarok
  • The Lego Batman Movie
  • A Ghost Story
  • Split
  • It Comes at Night
  • The Beguiled
  • Free Fire
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • A Cure for Wellness
  • Wind River
  • Hidden Figures
  • Colossal
  • The Fate of the Furious
  • Atomic Blonde
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Alien: Covenant
  • Ingrid Goes West
  • I, Tonya
  • mother!
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Kong: Skull Island
  • Justice League

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more