Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • Hot Rod

    ★★★★★

  • Stop Making Sense

    ★★★★★

  • Minding the Gap

    ★★★★★

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★★★

  • John Mulaney: New in Town

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 128 Films watched
  • 10.7 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

A Star Is Born

Jan 1

Most Watched

Parasite

3 times

Us

3 times

Bombshell

twice

Uncut Gems

twice

Knives Out

twice

Last Film

Ford v Ferrari

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
68 films
Comedy
51 films
Thriller
29 films
Mystery
18 films
Adventure
17 films
Action
16 films
Crime
15 films
Horror
14 films
Family
14 films
Romance
13 films
USA
92 films
UK
18 films
France
17 films
South Korea
8 films
Canada
7 films
China
7 films
Belgium
5 films
Australia
4 films
Ireland
3 films
Spain
3 films
English
113 films
French
17 films
Spanish
14 films
Japanese
10 films
Korean
7 films
Italian
7 films
German
7 films
Chinese
5 films
Turkish
4 films
Russian
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 50

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

demi’s most liked review

Parasite

Parasite

★★★★★

One detail I noticed this time around is that Min and Mr. Park both react the same way to being asked if they like or love the people that they're romantically involved with– by laughing. And in Mr. Park's case, giving a sarcastic answer that undercuts his saying 'yes'. Min…

More reviews

demi’s most liked list

Some Like It Hot
Young Frankenstein
The King of Comedy

coworker/friend recommendations

movies that my friends tell me "you HAVE to watch" (and im GONNA)

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Isn't It Romantic
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Animals in Love
Average weighted rating:

3.5

Films demi watched in 2019

  • Ford v Ferrari
  • Bombshell
  • Uncut Gems
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Knives Out
  • The Laundromat
  • Honey Boy
  • 1917
  • The Souvenir
  • The Strange Thing About the Johnsons
  • Midsommar
  • Appropriate Behavior
  • Atlantics
  • Knives Out
  • Girlhood
  • Tomboy
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Uncut Gems
  • Bombshell
  • Dolemite Is My Name
  • Parasite
  • Moulin Rouge!
  • The Irishman
  • The Craft
  • La La Land
  • Faces Places
  • Kedi
  • Stop Making Sense
  • Parasite
  • Abominable
  • The NeverEnding Story
  • Point Break
  • The Florida Project
  • Over the Garden Wall
  • Hustlers
  • Over the Garden Wall
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Ready or Not
  • The Peanut Butter Falcon
  • Avengers: Endgame
  • Bad Genius
  • You're Next
  • Animals in Love
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Tangerine
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Midsommar
  • Who You Think I Am
  • The Day Shall Come
  • Vivarium
  • Bacurau
  • Water Lilies
  • Long Day's Journey Into Night
  • Non-Fiction
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Animals
  • Judy & Punch
  • The Farewell
  • Snowpiercer
  • The Art of Self-Defense
  • Train to Busan
  • Tully
  • The Lion King
  • Toy Story 4
  • Princess Cyd
  • Baraka
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Koyaanisqatsi
  • Kedi
  • The Handmaiden
  • Shaft
  • Blindspotting
  • Anima
  • The Wailing
  • Samsara
  • Spider-Man: Far From Home
  • Anima
  • I, Tonya
  • Parasite
  • The Sisters Brothers
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Black Mirror: Smithereens
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Toy Story 4
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • The Edge of Seventeen
  • Booksmart
  • Fantasia 2000
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Fantasia
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Paddington
  • Ocean's Eleven
  • The Equalizer 2
  • Nate Bargatze: The Tennessee Kid
  • The Favourite
  • Raw
  • The Invitation
  • Us
  • The Witch
  • High Life
  • Us
  • Us
  • Ralph Breaks the Internet
  • Hot Rod
  • Eighth Grade
  • Hale County This Morning, This Evening
  • Minding the Gap
  • Free Solo
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Isn't It Romantic
  • The Wife
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • First Reformed
  • Life of Brian
  • Bad Genius
  • The Diary of a Teenage Girl
  • The Love Witch
  • Enemy
  • Krisha
  • John Mulaney: New in Town
  • The Castle
  • Tag
  • A Star Is Born

World map

Highly rated films demi is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Invisible Life
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • Tux and Fanny
  • So Long, My Son

Highly rated with demi’s friends Patron

  • The Matrix
  • Parasite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Uncut Gems
  • The Favourite
  • Star Wars: The Last Jedi
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Cold War
  • The Irishman
  • Marriage Story
  • Little Women
  • If Beale Street Could Talk
  • The Farewell
  • Knives Out
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Free Solo
  • The Lighthouse
  • Booksmart
  • Honey Boy
  • Toy Story 4
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Midsommar
  • The Beach Bum
  • The Souvenir
  • Can You Ever Forgive Me?
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Pain and Glory
  • Hustlers
  • High Flying Bird
  • Us
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Ad Astra
  • The Peanut Butter Falcon
  • Avengers: Endgame
  • A Star Is Born
  • The Art of Self-Defense
  • Dolemite Is My Name
  • Under the Silver Lake
  • Climax
  • Waves
  • High Life
  • Jojo Rabbit
  • Crawl
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Happy Death Day 2U
  • The Kid Who Would Be King
  • Ford v Ferrari
  • Spider-Man: Far From Home
  • Doctor Sleep
  • Good Boys
  • Ready or Not
  • Rocketman
  • Alita: Battle Angel
  • Always Be My Maybe
  • Shazam!
  • Long Shot
  • Pokémon Detective Pikachu

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more