Highest rated films

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Normal People

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • Grease

    ★★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Klaus

    ★★★★★

  • Ocean's Twelve

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 293 Films watched
  • 24.4 Average per month
  • 5.6 Average per week

Milestones

First Film

Under the Silver Lake

Jan 2

Most Watched

Soul

twice

The Social Network

twice

Klaus

twice

Grease

twice

David Byrne's American Utopia

twice

Last Film

Buffaloed

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
140 films
Drama
126 films
Thriller
65 films
Crime
57 films
Action
49 films
Romance
48 films
Adventure
41 films
Family
39 films
Fantasy
30 films
Sci Fi
28 films
USA
251 films
UK
39 films
France
28 films
Germany
12 films
Canada
10 films
Italy
8 films
Japan
4 films
Spain
4 films
Czechia
3 films
China
3 films
English
276 films
French
40 films
Italian
22 films
Spanish
20 films
German
11 films
Russian
8 films
Japanese
8 films
Arabic
5 films
Czech
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 87 Added 316

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

demi’s most liked review

I'm Thinking of Ending Things

Too dumb to understand this. Said as much out loud when the movie ended and my friends confidently explained the synopsis, and I literally did not pick up on any of it. Felt like I was listening to freeform jazz only to have the lights come on and see everybody crying.…

More reviews

demi’s most liked list

movies whose full title can be perfectly and comfortably sung to the rhythm and cadence of the "i know who i want to take me home" part of "closing time"

every new beginning comes from some other beginning's end

(not just any 9-syllable title, has to be able to be sung out loud without messing with the pronunciation of the words)


edit: submissions are closed ’cause no offense but y’all are bad at this

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Artemis Fowl
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Fantastic Man
Average weighted rating:

3.5

Films demi watched in 2020

  • Buffaloed
  • Wolfwalkers
  • Lovers Rock
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Soul
  • The Social Network
  • Soul
  • Wonder Woman 1984
  • Se7en
  • The Kid Detective
  • Nomadland
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Another Round
  • Ratatoing
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Prom
  • Sound of Metal
  • Minari
  • Inside Llewyn Davis
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Fantasia
  • Sister Act 2: Back in the Habit
  • Promising Young Woman
  • The Muppet Christmas Carol
  • Eyes Wide Shut
  • Jingle All the Way
  • Mank
  • A Charlie Brown Christmas
  • Klaus
  • Tales from Muppetland: The Frog Prince
  • Casino Royale
  • Sister Act
  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
  • Grease
  • Fiddler on the Roof
  • Caché
  • Inglourious Basterds
  • Dick Tracy
  • Okja
  • Catch Me If You Can
  • Shrek
  • Poltergeist
  • Alien
  • Hellraiser
  • Contemporary Color
  • David Byrne's American Utopia
  • Hubie Halloween
  • True Stories
  • Over the Garden Wall
  • David Byrne's American Utopia
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Halloween
  • United Skates
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Shawshank Redemption
  • Phantom Thread
  • The Witch
  • Misery
  • Saint Maud
  • The Wizard of Oz
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Tenet
  • The Devil All the Time
  • Galaxy Quest
  • The Book of Henry
  • The Master
  • After Hours
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Tenet
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • The Silence of the Lambs
  • Manhunter
  • Twelve Monkeys
  • Funny Games
  • Bill & Ted Face the Music
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Side Effects
  • Possession
  • Kung Fu Hustle
  • Grease
  • Project Power
  • The Adventures of Robin Hood
  • An American Pickle
  • She Dies Tomorrow
  • The Stunt Double
  • The Hudsucker Proxy
  • Miller's Crossing
  • The Muppets
  • The Brothers Bloom
  • Set It Off
  • The Man Who Wasn't There
  • Hail, Caesar!
  • Barton Fink
  • Intolerable Cruelty
  • Blood Simple
  • A Serious Man
  • The Birdcage
  • The Squid and the Whale
  • Raising Arizona
  • Seconds
  • The Brothers Bloom
  • Bullitt
  • Clifford
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • 30 Rock: A One-Time Special
  • The Wood
  • Enter the Dragon
  • Big Trouble in Little China
  • Safe Men
  • A Fish Called Wanda
  • Palm Springs
  • Breakfast at Tiffany's
  • The Old Guard
  • Jaws
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Evil Dead
  • Hairspray
  • Airplane!
  • Lovely & Amazing
  • The Thing
  • Please Give
  • Friends with Money
  • Muppet Treasure Island
  • Hairspray
  • Observe and Report
  • Dog Day Afternoon
  • Scoob!
  • But I'm a Cheerleader
  • War of the Worlds
  • Contact
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • The Jerk
  • Anatomy of a Murder
  • Close Encounters of the Third Kind
  • The Haunting of Hill House
  • The Devil and Miss Jones
  • Songs My Brothers Taught Me
  • Bunny Lake Is Missing
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Babe: Pig in the City
  • The Watermelon Woman
  • La Coupe Bernard Tapine
  • Pauline
  • Raging Bull
  • Babe
  • The Phantom of the Opera
  • She's Gotta Have It
  • Ocean's Thirteen
  • Next of Kin
  • Italianamerican
  • Mulholland Drive
  • Mur Murs
  • The Rental
  • Uncle Yanco
  • Black Panthers
  • Escape from New York
  • PlayTime
  • Ball of Fire
  • The King of Staten Island
  • Da 5 Bloods
  • Artemis Fowl
  • 8:46
  • The Muppet Movie
  • Shampoo
  • The Limey
  • The Great Muppet Caper
  • Foxy Brown
  • Chicago
  • The Mummy
  • Daddy Longlegs
  • Normal People
  • Around the World in Eighty Days
  • Urban Rashomon
  • Death Race 2000
  • The Last Picture Show
  • Bob & Carol & Ted & Alice
  • Stop Making Sense
  • The Italian Job
  • The Adventures of Baron Munchausen
  • Jurassic Park
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Three Kings
  • Out of Sight
  • Yojimbo
  • Wendy and Lucy
  • West Side Story
  • Bringing Up Baby
  • Cactus Flower
  • Paper Moon
  • The Princess Diaries 2: Royal Engagement
  • Assassination Nation
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • Sword of Trust
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • River of Grass
  • Ocean's Twelve
  • Dave Made a Maze
  • The Taking of Pelham One Two Three
  • The Forest for the Trees
  • Cover Versions
  • The Firemen's Ball
  • Jennifer's Body

See all 293

World Map

Highly rated films demi is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • The Father
  • Mangrove
  • Shiva Baby
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Summerland

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more