Ross has logged 137 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Them!

Them!

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Villain

Villain

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alpha

Alpha

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rage Against the Machine: Live at Finsbury Park

Rage Against the Machine: Live at Finsbury Park

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
VFW

VFW

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cooler

The Cooler

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Snatchers

Snatchers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fire in the Blood

Fire in the Blood

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
Read the review Edit this entry  
10
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Biggie: I Got a Story to Tell

Biggie: I Got a Story to Tell

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Treatment

The Treatment

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hole

The Hole

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry