RSS feed for Artie
  • The Irishman

    ★★★½

  • In the Tall Grass

    ★★★★

  • The Silence

    ★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★

  • The Perfection

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★½

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★½

  • Suicide Squad

  • The Coven

  • The Witch

    ★★★★½

  • All Cheerleaders Die

    ★★½

  • Contracted

    ★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★½

  • Evil Dead

    ½

  • For a Good Time, Call...

    ★★★

  • American Mary

    ★★★★★

  • The Woman in Black

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★

  • Hanna

    ★★★½

  • Inception

    ★★½

  • Jennifer's Body

    ★★★½

  • Pontypool

    ★★★★★

  • The Golden Compass

    ★★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

  • Hounddog

    ★★★

  • 300

    ★★

  • All the Boys Love Mandy Lane

  • Stranger Than Fiction

    ★★★

  • V for Vendetta

  • Corpse Bride

  • Serenity

    ★★★★★

  • Hide and Seek

    ★★

  • Meet the Fockers

    ½

  • Shaun of the Dead

  • Secret Window

    ★½

  • Garden State

  • The Matrix Revolutions

    ★★

  • Elf

    ½

  • Kill Bill: Vol. 1

  • The Room

    ½

  • Dogville

  • The Matrix Reloaded

    ★★

  • Treasure Planet

  • The Royal Tenenbaums

  • Cats & Dogs

    ½

  • Donnie Darko

    ★★

  • How the Grinch Stole Christmas

    ★★

  • Meet the Parents

    ½

  • Memento

  • Pay It Forward

    ½

  • American Psycho

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★

  • American Beauty

    ★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★½

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★

  • Flubber

    ½

  • The Fifth Element

    ★★★

  • The Craft

    ★★★★

  • Twelve Monkeys

  • Léon: The Professional

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★

  • Benny & Joon

    ★★½

  • Groundhog Day

    ½

  • Death Becomes Her

    ★★★★

  • My Cousin Vinny

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★★