Sort by

Dennis has logged 323 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Edit this entry  
31
Clifford

Clifford

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Flight

Flight

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
19
Contact

Contact

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry