Sort by

Denis has logged 298 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
When Hitler Stole Pink Rabbit

When Hitler Stole Pink Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★½
Edit this entry  
14
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Monster

The Monster

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★
Edit this entry  
23
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Edit this entry  
23
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla: The Planet Eater

Godzilla: The Planet Eater

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla: City on the Edge of Battle

Godzilla: City on the Edge of Battle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla: Planet of the Monsters

Godzilla: Planet of the Monsters

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
The Perfect Secret

The Perfect Secret

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry