Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Still

Still

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
So Long, So Long To Everyone We Know

So Long, So Long To Everyone We Know

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Maria

Maria

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Oktopus

Oktopus

2016
×
Read the review Edit this entry  
01
Saling Pusa

Saling Pusa

2006
×
Edit this entry  
01
'plano

'plano

2006
×
Read the review Edit this entry  
01
Astri and Tambulah

Astri and Tambulah

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Billie and Emma

Billie and Emma

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Never Not Love You

Never Not Love You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dinner

Dinner

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Older Normal People

Older Normal People

2020
×
Edit this entry  
26
Normal People Confessions

Normal People Confessions

2020
×
Edit this entry  
26
My Salinger Year

My Salinger Year

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sa Mga Basag na Kabibe

Sa Mga Basag na Kabibe

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Gossips of Cicadidae

The Gossips of Cicadidae

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Nang Maglublob Ako sa Isang Mangkok ng Liwanag

Nang Maglublob Ako sa Isang Mangkok ng Liwanag

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
I'm Gay

I'm Gay

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Down The River We Meet

Down The River We Meet

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Second Gear

Second Gear

2022
×
Edit this entry  
22
We Were Never Really Strangers

We Were Never Really Strangers

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
20
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Normal People

Normal People

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
In My Father's House

In My Father's House

2021
×
Edit this entry  
15
Liway

Liway

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tender Leaves of Guava

Tender Leaves of Guava

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The Blossoming of Maximo Oliveros

The Blossoming of Maximo Oliveros

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nang Maglublob Ako sa Isang Mangkok ng Liwanag

Nang Maglublob Ako sa Isang Mangkok ng Liwanag

2021
×
Edit this entry  
13
Cut/Off

Cut/Off

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Second Gear

Second Gear

2022
×
Edit this entry  
13
Kubli

Kubli

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
This is Not A Coming Out Story

This is Not A Coming Out Story

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doon Sa Isang Sulok

Doon Sa Isang Sulok

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
We Were Never Really Strangers

We Were Never Really Strangers

2022
×
★★
Edit this entry  
13
I'm Gay

I'm Gay

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ang Huling Cha-Cha ni Anita

Ang Huling Cha-Cha ni Anita

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
Edit this entry  
06
Boy Talk

Boy Talk

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Isa Pa, with Feelings

Isa Pa, with Feelings

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
May 14th

May 14th

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Six Degrees of Separation from Lilia Cuntapay

Six Degrees of Separation from Lilia Cuntapay

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hand

The Hand

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don’t worry, we still hear you

Don’t worry, we still hear you

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Songs Happen Like Refrains in a Revolution

Songs Happen Like Refrains in a Revolution

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Gentle Breeze in the Village

A Gentle Breeze in the Village

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
5 / 22

5 / 22

×
Edit this entry