Sort by

Colleen has logged 180 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Valiant

Valiant

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Swan Princess

The Swan Princess

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry