Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
Edit this entry  
21
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
Edit this entry  
21
Final Destination

Final Destination

2000
×
Edit this entry  
21
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
Edit this entry  
20
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Edit this entry  
22
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Changeling

Changeling

2008
×
Edit this entry  
03
You Know Him

You Know Him

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★½
Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
25
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
Edit this entry  
21
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★
Edit this entry  
19
Jerry Seinfeld: I'm Telling You for the Last Time

Jerry Seinfeld: I'm Telling You for the Last Time

1998
×
Edit this entry  
19
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★
Edit this entry  
17
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
Edit this entry  
17
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
Edit this entry  
15
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Edit this entry  
15
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
Edit this entry  
15
Inferno

Inferno

2016
×
Edit this entry  
15
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
Edit this entry  
08
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
Edit this entry  
29
The Coldest Game

The Coldest Game

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Head-On

Head-On

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
Edit this entry  
15
Cube

Cube

1997
×
Edit this entry  
15
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Edit this entry  
02
Butterflies

Butterflies

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Cloud-Capped Star

The Cloud-Capped Star

1960
×
★★★½
Edit this entry