Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
Juno

Juno

2007
×
Edit this entry  
29
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Luca

Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
I Don't Want to Sleep Alone

I Don't Want to Sleep Alone

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
10
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Fig Jam

Fig Jam

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
30
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Coherence

Coherence

2013
×
★★
Edit this entry  
26
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Vortex

Vortex

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Death of a Shadow

Death of a Shadow

2012
×
Edit this entry  
04
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Edit this entry  
30
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
Edit this entry  
29
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
Edit this entry  
28
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
12
Brainwashed: Sex-Camera-Power

Brainwashed: Sex-Camera-Power

2022
×
Edit this entry  
11
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Edit this entry  
09
Ivy

Ivy

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
Edit this entry  
05
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
Edit this entry  
04
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
02
Wild Abandon

Wild Abandon

2022
×
Edit this entry  
29
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
24
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
14
Cabiria

Cabiria

1914
×
★★★
Edit this entry