Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★
Edit this entry  
07
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★
Edit this entry  
06
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Stefan Zweig: Farewell to Europe

Stefan Zweig: Farewell to Europe

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
The 12th Man

The 12th Man

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Winter Journey

Winter Journey

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Silent Revolution

The Silent Revolution

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Shiny_Flakes: The Teenage Drug Lord

Shiny_Flakes: The Teenage Drug Lord

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★
Edit this entry  
19
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★
Edit this entry  
12
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Accepted

Accepted

2006
×
Edit this entry  
09
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
Edit this entry  
08
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Edit this entry  
06
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★
Edit this entry  
04
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
After the Wedding

After the Wedding

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Role Models

Role Models

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★
Edit this entry  
22
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★
Edit this entry  
22
Italian for Beginners

Italian for Beginners

2000
×
★★
Edit this entry  
26
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Edit this entry