Highest rated films

  • Seaspiracy

    ★★★

  • Shiny_Flakes: The Teenage Drug Lord

    ★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • The Celebration

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • The Pianist

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★

  • Badlands

    ★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★★

  • The Sisters Brothers

    ★★★★

  • My Dinner with Andre

    ★★★★

  • For Sama

    ★★★★

  • The Magnificent Seven

    ★★★★

  • Cape Fear

    ★★★★

  • The Dawn Wall

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 100 Films watched
  • 10 Average per month
  • 2.3 Average per week

Milestones

First Film

Hachi: A Dog's Tale

Jan 1

Last Film

One Night in Miami...

Oct 10

Genres, countries & languages

Drama
63 films
Comedy
21 films
Romance
17 films
Documentary
13 films
Crime
13 films
History
12 films
Thriller
10 films
War
10 films
Western
9 films
Action
8 films
USA
55 films
UK
26 films
France
14 films
Denmark
13 films
Germany
9 films
Sweden
7 films
Japan
6 films
Italy
6 films
Norway
6 films
English
82 films
German
15 films
Spanish
13 films
French
12 films
Japanese
10 films
Danish
9 films
Italian
8 films
Russian
5 films
Norwegian
4 films
Polish
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 54

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Kristoffer’s most liked review

Red Sun

Red Sun

★★

You want to like it with a cast like that, but Red Sun is just not much of a film.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

A Brighter Summer Day
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Invention of Lying
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Tenet
Average weighted rating:

3.4

Most Obscure

A Comedian in a Syrian Tragedy

Films Kristoffer watched in 2021

  • One Night in Miami...
  • Cape Fear
  • The Odd Couple
  • The Many Saints of Newark
  • The Guns of Navarone
  • Frost/Nixon
  • Stefan Zweig: Farewell to Europe
  • Beasts of No Nation
  • The Fundamentals of Caring
  • Once Upon a Time in America
  • American Gangster
  • The 12th Man
  • Winter Journey
  • The Silent Revolution
  • From Up on Poppy Hill
  • Shiny_Flakes: The Teenage Drug Lord
  • The Docks of New York
  • Badlands
  • What a Way to Go!
  • The Nice Guys
  • A Bigger Splash
  • My Dinner with Andre
  • Akira
  • The Florida Project
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Burning
  • A Brighter Summer Day
  • Money Monster
  • Notting Hill
  • The Dawn Wall
  • Accepted
  • After the Storm
  • The Third Murder
  • The Sweet Hereafter
  • The Art of Self-Defense
  • American Psycho
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Other Side of the Wind
  • Pale Rider
  • Long Shot
  • Cobain: Montage of Heck
  • After the Wedding
  • Cold War
  • Role Models
  • Clueless
  • The Invention of Lying
  • Forgetting Sarah Marshall
  • The Dirty Dozen
  • Italian for Beginners
  • The Social Dilemma
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • Schindler's List
  • Life of Brian
  • The Pianist
  • Inside Job
  • About Time
  • The Trial of the Chicago 7
  • Submarino
  • Seven Years in Tibet
  • Last Train from Gun Hill
  • Burn After Reading
  • Seaspiracy
  • A Room with a View
  • The Dig
  • The Celebration
  • The Wind Rises
  • Kiki's Delivery Service
  • Red Sun
  • The Magnificent Seven
  • Murder on the Orient Express
  • The Scalphunters
  • The September Issue
  • The Sisters Brothers
  • The Big Country
  • A Syrian Love Story
  • A Comedian in a Syrian Tragedy
  • Last Men in Aleppo
  • For Sama
  • The Grandmaster
  • The Postman
  • Tenet
  • No Way Out
  • The Longest Yard
  • A Bridge Too Far
  • Utøya: July 22
  • Education
  • Alex Wheatle
  • Red, White and Blue
  • Lovers Rock
  • Mangrove
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Hang 'em High
  • For a Few Dollars More
  • Dancer in the Dark
  • The Onion Movie
  • The Idealist
  • Hunger
  • Hamsun
  • Hachi: A Dog's Tale

World map

Highly rated films Kristoffer is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • The Worst Person in the World
  • Dune
  • Judas and the Black Messiah
  • The Souvenir Part II
  • Romeo & Juliet

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more