RSS feed for Lynchead
  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★★

    Frame for frame, arguably the greatest film of all time.

  • Aziz Ansari: Right Now

    Aziz Ansari: Right Now

    Apparently no one would’ve given a shit about 9/11 if Osama made Kind of Blue. Thanks Aziz, very cool!

  • Leaving Neverland

    Leaving Neverland

    ½

    Keyser Söse did it better
    leavingneverlandlies.net

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★½

    It's no secret America doesn't respect inherently black art forms. Jazz, gospel, R&B, disco, hip-hop: each genre bestowed with denigrating comments which connoted a "primitivism" not worth respecting. Beyoncé played a role which made her more appealing to those who live by the status quo and prefer singer to only sing and stay apolitical; not rap between songs, talk about how much she enjoys having sex, and protest unjust police killings.

    Knowles often gets compared to Michael Jackson for various…

  • The Nun

    The Nun

    ★★½

    Crap Narcissus

  • Dave Chappelle: Equanimity

    Dave Chappelle: Equanimity

    ★★★★★

    In a perfect world, I can imagine this being intermittently broadcast over America's airwaves until certain groups of people could no longer play dumb over simple issues, such as either Donald Trump's motives or the rights of those who aren't straight white Christian men. Chappelle opens the special joking that he is already a master of his craft, while the reality shows that he's still eagerly a student. Ingeniously blending Bill Cosby's cocktail party style of storytelling with George Carlin's…

  • Revolutionary Road

    Revolutionary Road

    ★★★★

    Wow, Leo is almost... a distractingly bad actor. Kate Winslet essentially coaches him in real-time.

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★★

    Toilet humor and racist quips aside, these 83 minutes are the most honest look at America since Stroszek. It's an understatement to say America feels divided right now. Minus a major war, which does not seem far away, and it feels like we've come full circle to 1968. The issues which divide us have rarely been seriously addressed and rectified since then and Sacha Baron Cohen, brilliantly playing the fool to varied American ignorance, calls it out brilliantly; and it seems we'll never learn.

  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★★½

    David Foster Wallace in the early '90s released a essay about how irony, the incisive tool which launched Thomas Pynchon to superstardom and ended The Smothers Brothers Comedy Hour, was being co-opted by corporations to sell products easier to generations raised by it. Wallace gave a bleak outlook on the future of irony, saying that it was replacing heart with base cynicism.

    Deadpool 2 brings everything Wallace said to fruition, with nearly all the jokes relying on the fact that…

  • The Putin Interviews

    The Putin Interviews

    ★★★★½

    In an era where the "leader" of my country is doing everything in his power to tarnish the media's credibility among his lackeys, I've been doubling down on the sources I let into my life. So when I heard about this documentary, I was definitely interested due to Stone's decades-long crusade against the duplicitous nature of the media along with Putin's understandable reticence against American journalists.

    Stephen Colbert seemed to confuse Oliver Stone with Megyn Kelly. "Gotcha" questions here are…

  • Tracy Morgan: Staying Alive

    Tracy Morgan: Staying Alive

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I think the reason I haven't been able to stop cracking up at this from time to time is because the first thing to come out of Tracy's mouth is essentially, "Fuck you Wal-Mart, I'm enjoying your money."

  • Dear White People

    Dear White People

    ★★★½

    Once a decade, a film comes along which combines relevant social issues, a unique style, a functioning story, and developed characters wrapped in an atmosphere which perfectly captures the zeitgeist. If one imagines Higher Learning had been shot like Rushmore, they’d not only find that once-in-a-decade movie, but the most engaging ensemble film of the last ten years also. This authentic story told with comedic brilliance contends for the sharpest social satire since Idiocracy, with American media and racial sociology…