Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Rutles: All You Need Is Cash

The Rutles: All You Need Is Cash

1978
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Edit this entry  
29
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tom Petty and the Heartbreakers - Runnin' Down a Dream

Tom Petty and the Heartbreakers - Runnin' Down a Dream

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
Pistol

Pistol

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Methuselah

Methuselah

×
Read the review Edit this entry  
10
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blossoms - Back To Stockport

Blossoms - Back To Stockport

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Songs for Drella

Songs for Drella

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ani*Kuri15

Ani*Kuri15

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
She and Her Cat

She and Her Cat

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Voices of a Distant Star

Voices of a Distant Star

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Brian Wilson Presents SMiLE

Brian Wilson Presents SMiLE

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crazy Samurai Musashi

Crazy Samurai Musashi

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Beautiful Dreamer: Brian Wilson and the Story of Smile

Beautiful Dreamer: Brian Wilson and the Story of Smile

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Godthumb

The Godthumb

2002
×
★★½
Edit this entry  
06
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Edit this entry  
02
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blair Thumb

The Blair Thumb

2002
×
★★½
Edit this entry  
27
Thumb Wars: The Phantom Cuticle

Thumb Wars: The Phantom Cuticle

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
Marley

Marley

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fantastic Four

The Fantastic Four

1994
×
Read the review Edit this entry  
18
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Visit

The Visit

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Top Gear: Middle East Special

Top Gear: Middle East Special

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
S. Darko

S. Darko

2009
×
Read the review Edit this entry  
05
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Head

Head

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Top Gear: Bolivia Special

Top Gear: Bolivia Special

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★★
Edit this entry