Sort by

Derek has logged 120 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Small, Beautifully Moving Parts

Small, Beautifully Moving Parts

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Small Potatoes: Who Killed the USFL?

Small Potatoes: Who Killed the USFL?

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Witch Academia: The Enchanted Parade

Little Witch Academia: The Enchanted Parade

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Close Range

Close Range

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Doomsday

Doomsday

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tesla: Master of Lightning

Tesla: Master of Lightning

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Beautiful Girl, Mari

My Beautiful Girl, Mari

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
12 Rounds

12 Rounds

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
High Heels

High Heels

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Undisputed II: Last Man Standing

Undisputed II: Last Man Standing

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry